We reapplied for food stamps at the end of May and finally got a decision this week. We were denied but then also approved in the same decision. Because I’m self-employed, they said the amount I made in May put us over the qualifying limit by $87 but then averaged the past 3 months of my income as a guideline of what I might typically make and that put us under the limit.

The other thing that changed is they do not include our twins on our SNAP case because they are full time college students who are not employed at least 20 hours a week yet. So, we’re on paper a family of five but I’m still buying groceries for a family of seven.

I’m confused about some of the rules for when someone is going to college. I was told by one person that if the twins are working at least 20 hrs/week this summer ,then they can be included on our SNAP case but then someone else told me that yes, BUT their income will also count as household income and that would probably put us over the qualifying limit. I’m guessing the latter is how that actually works.

Anyway, as it stands now we were approved finally and our amount will be $221 a month. That’s just short of 2 weeks of groceries for us. The USDA “Thrifty Family Meal Plan” guidelines say we should be spending about $970 for our family size per month but my food budget has been about half that for the past 6 months, sometimes even lower. It’s totally impossible without going to the food pantry every other week.

On the gardening front, things are slow but happening. We’re in a drought-like spell. I have no hose hookup at this house and I’m watering the garden by hauling jugs from inside the house. It takes forever and it’s not the same as a good soaking rain. Fortunately we know people who know how to do things and a friend is going to put a hose hookup in for us soon. This sounds like a much easier solution than my daughter’s suggestion of building an aqueduct or elaborate irrigation system.

So, adding to my $88 worth of rhubarb, I now have chives and chive infused vinegar.
15 oz dried chives-$28 (I arrived at this price by looking at the bulk spice prices at 2 local markets plus what’s available online)
16 oz of chive infused vinegar – $10
several bundles of fresh chives -$8

My husbeast has been fishing a lot lately,too. Having terrible luck catching anything worth keeping but this week another fisherman gave him a nice bass he didn’t feel like cleaning. That was a nice free dinner. I have no idea what a whole bass costs. A 12 oz package of sea bass is $23 where we usually shop but this isn’t exactly sea bass.
I need to remember to add the cost of his fishing and hunting license into my food production expenses tally. So far without that figured in, I’ve spent $120 on seeds,tools,and other gardening things.
I need to keep better track of time spent in the garden. Once I have a good idea of this,I’ll start putting a monetary value to that time,too. Two separate rates – migrant farm worker wage and living wage.

 

 

 

 

 

Advertisements